6. REIKI


O Reiki

Choroba nie je nezmyselný stav, v skutočnosti je to náš pomocník. Pre tých, ktorý chcú načúvať, ide o upozornenie, že niečo nie je v poriadku, niečo robíme zle a je to nástroj, ktorý nám signalizuje, že to máme zmeniť. To, akí sme, je odrazom našeho myslenia a cítenia. Pokiaľ chceme niečo zmeniť, tak to dosiahneme len zmenou v myslení, telo je totiž choré v dôsledku nesprávnych mentálnych, podvedomých činností. V tomto zmysle je aj zdravie definovateľné ako súbežné fungovanie tela a mysle. Reiki lieči človeka komplexným spôsobom. Poskytuje mu pohľad na seba samého, čím je možné konštatovať, že lieči nielen telo, ale aj dušu a myseľ – osobnosť človeka.

Reiki je fyzikálne registrovateľná energia a súčasne nie je možné v súčastnosti ju nahradiť inými dostupnými zdrojmi energie. V USA boli v Ústave pre prácu s energiami zhotovené infračervené fotografie, z ktorých bolo zistené, že v priebehu liečenia metódou Reiki mali ruky liečiteľa v okamžiku odovzdávania energie teplotu až 48°C. Primárne sa jednalo o emitáciu energie prúdiacu po kanále – meridiáne, ktorý nazývame kanál zdravia, ako sekundárny fyzikálne merateľný prejav to bola teplota rúk. Vzťah medzi energiou a produkovaním tepla ako sekundárneho prejavu je jednoducho demonštrovaný pokus, ktorý si môže každý vyzkúšať. Trením, na ktoré musíme vynaložiť určitú energiu, vzniká teplo.

Reiki je obľúbenou prírodnou liečebnou metódou, ktorú objavil Dr. Mikao Usui v starých tibetských spisoch. Keď budeme zkúmať historické pramene, potom pred dvoma tisíckami rokov Jan Krstiteľ – osamelý prorok na púšti, zprostredkoval ľudstvu zasvetenie vodou. Zmyslom bolo očistiť fyzické telo človeka a pripraviť ho na učenie, ktoré mu pomôže otvoriť prístup k vyšším vibračným energiam. Duchovná veda učí, že človek sa nemôže naplniť duchom, pokiaľ voda neočistila jeho telo a oheň jeho vedomie. Ku kozmickému vedomiu môže získať prístup len ten, kto si očistí telo a naplní vedomie pravdou a láskou.

Metóda, ku ktorej Usui dospel dosahuje v súčastnosti svetovú popularitu. Vo svete je známych veľa rôzných typov škôl Reiki, všetky sú nejako prizpôsobené osobným predstavám, možnostiam a schopnostiam autorov a zakladateľom. Faktom však ostáva, že všetky vychádzajú z jediného zdroja, kterým je Usui Reiki. Prednosťou tejto metódy zasvetenia – naladenia je, že nepredpoklada bioterapeutické schopnosti uchádzača. Učiteľ – Majster Reiki predáva túto schopnosť účastníkom kurzu takzvaným zasvetením – iniciaciou. Reiki nie je žiadným náboženským združením, sektou alebo ekonomickou skupinou. V podstate ale hlása prazáklad všetkých náboženstiev – lásku. Vlastniť schopnosti liečiteľa je možné dosiahnuť tromi formami:

  • prvá forma je tá, keď sa človek narodí s určitými danosťami, schopnosťami a možnosťami pomáhať druhým,
  • druhou formou je prípad, keď sa človek dostal do kómy a presunie sa cez tunel smrti do nirvány, odkiaľ je zoslany vyššími silami – Bohom späť do zemskej reality,
  • treťou formou získania schopnosti liečiteľa je zasvetenie – iniciacia. Iniciaciu – naladenie je možné zrealizovať od veku troch rokov do neskorej staroby.
  • samozrejme je ideálne, ak sa uvedené formy kombinujú.


Po naladení do prvého stupňa Reiki je žiak schopný vykonávať kontaktné liečenie cez auru, aktivizujú sa energoinformačné centra – čakry na tele liečeného a tým aj energetické dráhy – meridiány. Zasvetenec zatiaľ nie je schopný prekonávať čas a priestor, fyzický kontakt s pacientom je nutný. Energetická iniciacia prvého stupňa Reiki je na úrovni srdcovej čakry.

V druhom stupni zasvetenia získavá absolvent kurzu schopnosť liečiť na diaľku, tj. bez priamého fyzického kontaktu s liečenou osobou. K tomuto využívá tri symboly – dochádza k prekonávaniu priestoru a času, pretože je možné energeticky pôsobiť v minulosti, prítomnosti aj v budúcnosti. Pomocou symbolov je umožnené pôsobiť na jemnohmotné – astrálne telo liečeného. Zlepšuje se intuicia, zasvetenec je schopny vnímať príjem a vysielanie energií na diaľku. Energetická iniciacia v druhom stupni Reiki je na úrovni šiestej čakry – teda tretieho oka.

Tretí stupeň je nazývaný majstrovský, pred naladením do tretieho stupňa je doporučované prakticky liečiť – nie je to však vyžadované. V tomto stupni je vyučovaná široká škála techník, je umožnená práca aj s regresnou terapiou. Energetická iniciacia v majstrovskom stupni prebieha na úrovni korunnej čakry.

Moderná fyzika dokazuje, že svet a všetky javy okolo nás, viditeľné aj neviditeľné sú energie a vibrácie a preto navzájom spolu súvisia. Láska je z nich najsilnejšia, je schopná pretvárať svet. Boh je láska. Boh je aj svetlo. Výsledkom lásky je svetlo, zo svetla vzniká viditeľný svet, z lásky vzniká duša.

Reiki je považované za fenomén.2 komentáre

2 thoughts on “6. REIKI

  1. Pekny podvecer krasny clanok ano viem pomoct ludom a poznam dobreho cloveka ktory ma tiez certifikat Reiki Laska v dnesnej uponahlanej dobe je velmi potrebna sila lasky udrzat rodinu pokope dakujem ze ma dnes nahoda zaviedla k tomuto clanku dnes pekny Novy Rok prajem dakujem este raz

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s